Pages

01 December 2011

Patch


'Patch' obezbeđuje dopunski, ispravljeni ili najnoviji kod za određeni operativni sistem ili aplikaciju. Izuzev 'open source' softvera, većina prodavaca softvera ne objavljuje svoje izvorne kodove: dakle, 'patch'-ovi (kod nas uobičajeno nazivani „zakrpe“) su delovi binarnog koda koji ispravlja („zakrpljuje“) postojeći program (koristeći instaliran program).

Pojam 'patching' se odnosi na proces download-ovanja i instalranja dodatnog koda kojeg obezbeđuje prodavac aplikacije. Međutim, pojmovi koji se koriste da bi označili ovaj proces mogu biti različiti. Obično se manja ispravka naziva 'patch', dok se značajnija popravka označava kao 'Maintenance Pack' ili 'Service Pack'.

'Patching' je postao sastavni deo kompjuterske sigurnosti budući da su ranjivosti u popularnim operativnim sistemima i aplikacijama glavne mete pisaca virusa i hakera. Od presudne je važnosti da 'patching' bude blagovremen. 

Poslednjih godina, vremenski razmak između otkrića ranjivosti i stvaranja 'exploit' koda koji je iskorišćava se značajno smanjio. Najgori scenario, naravno, je takozvani 'exploit' nultog dana, što podrazumeva da se 'exploit' pojavljuje odmah pošto je ranjivost otkrivena. Ovakva situacija ne ostavlja prodavcu vreme potrebno za stvaranje 'patch'-a, ili IT administratorima da primene druge odbrambene mere.